HCPL-063A-000E
High Speed Optocouplers 10MBd 2Ch 3mA
product image
HCPL-063A-000E Picture
SeekIC No. : 0086891 Detail
HCPL-063A-000E: High Speed Optocouplers 10MBd 2Ch 3mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCPL-063A-000E
Mfg:
Avago Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Maximum Baud Rate : 10 MBps Maximum Forward Diode Voltage : 1.6 V
Maximum Reverse Diode Voltage : 3 V Maximum Power Dissipation : 60 mW
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : - 40 C
Package / Case : SOIC-8 Packaging : Tube
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Packaging : Tube
Package / Case : SOIC-8
Maximum Reverse Diode Voltage : 3 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Maximum Baud Rate : 10 MBps
Maximum Power Dissipation : 60 mW
Maximum Forward Diode Voltage : 1.6 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationHCPL-063A-000E
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
Voltage - Isolation3750Vrms
Configuration2, One Direction
Input TypeDC
Output TypeOpen Collector
Data Rate15Mbs
Current - Output / Channel50mA
PackagingTube
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names HCPL 063A 000E