HCPL-063L-060E
High Speed Optocouplers 15MBd 2Ch 5mA
product image
HCPL-063L-060E Picture
SeekIC No. : 0087789 Detail
HCPL-063L-060E: High Speed Optocouplers 15MBd 2Ch 5mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCPL-063L-060E
Mfg:
Avago Technologies
Quick Details
Maximum Baud Rate : 15 MBps Maximum Forward Diode Voltage : 1.75 V
Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V Maximum Power Dissipation : 60 mW
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : - 40 C
Package / Case : SOIC-8 Packaging : Tube
Description
Current Transfer Ratio :
Maximum Input Diode Current :
Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Packaging : Tube
Package / Case : SOIC-8
Maximum Baud Rate : 15 MBps
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Maximum Forward Diode Voltage : 1.75 V
Maximum Power Dissipation : 60 mW
Parameters:
Technical/Catalog InformationHCPL-063L-060E
VendorAvago Technologies US Inc.
CategoryIsolators
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
Isolation Voltage3750Vrms
Configuration1, One Direction
Input TypeDC
Output TypeOpen Collector
Data Rate10Mbs
Current - Output/Channel50mA