HCPL-070A-000E
High Speed Optocouplers 100kBd 1Ch 10mA
product image
HCPL-070A-000E Picture
SeekIC No. : 0087012 Detail
HCPL-070A-000E: High Speed Optocouplers 100kBd 1Ch 10mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCPL-070A-000E
Mfg:
Avago Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Current Transfer Ratio : 25000 % Maximum Baud Rate : 100 KBps
Maximum Forward Diode Voltage : 1.4 V Maximum Reverse Diode Voltage : 2.5 V
Maximum Input Diode Current : 5 mA Maximum Power Dissipation : 115 mW
Maximum Operating Temperature : + 70 C Minimum Operating Temperature : 0 C
Package / Case : SOIC-8 Packaging : Tube
Description
Packaging : Tube
Package / Case : SOIC-8
Maximum Baud Rate : 100 KBps
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Minimum Operating Temperature : 0 C
Current Transfer Ratio : 25000 %
Maximum Forward Diode Voltage : 1.4 V
Maximum Reverse Diode Voltage : 2.5 V
Maximum Power Dissipation : 115 mW
Maximum Input Diode Current : 5 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationHCPL-070A-000E
VendorAvago Technologies US Inc.
CategoryIsolators
Voltage - Isolation2500Vrms
Input TypeDC
Output TypeDarlington with Vcc
Current - Output / Channel60mA
Voltage - Output18V
Vce Saturation (Max)-
Current Transfer Ratio (Min)500% @ 500A
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC
PackagingTube
Number of Circuits1 - Single
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names HCPL 070A 000E