HCPL-070L-500E
High Speed Optocouplers 100kBd 1Ch 10mA
product image
HCPL-070L-500E Picture
SeekIC No. : 0087589 Detail
HCPL-070L-500E: High Speed Optocouplers 100kBd 1Ch 10mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCPL-070L-500E
Quick Details
Current Transfer Ratio : 5000 % Maximum Baud Rate : 100 KBps
Maximum Forward Diode Voltage : 1.7 V Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Maximum Input Diode Current : 20 mA Maximum Power Dissipation : 135 mW
Maximum Operating Temperature : + 70 C Minimum Operating Temperature : 0 C
Package / Case : SOIC-8 Packaging : Reel
Description
Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Package / Case : SOIC-8
Maximum Forward Diode Voltage : 1.7 V
Maximum Input Diode Current : 20 mA
Packaging : Reel
Current Transfer Ratio : 5000 %
Maximum Baud Rate : 100 KBps
Maximum Power Dissipation : 135 mW
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Minimum Operating Temperature : 0 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationHCPL-070L-500E
VendorAvago Technologies US Inc.
CategoryIsolators
Isolation Voltage3750Vrms
Input TypeDC
Output TypeDarlington with Vcc
Current - Output/Channel60mA
Voltage - Output7V
Vce Saturation (Max)-
Current Transfer Ratio (Min)400% @ 500A