HCPL-0731-500E
High Speed Optocouplers 100kBd 2Ch 0.5mA
product image
HCPL-0731-500E Picture
SeekIC No. : 0086956 Detail
HCPL-0731-500E: High Speed Optocouplers 100kBd 2Ch 0.5mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCPL-0731-500E
Mfg:
Avago Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Current Transfer Ratio : 5000 % Maximum Baud Rate : 100 KBps
Maximum Forward Diode Voltage : 1.7 V Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Maximum Input Diode Current : 20 mA Maximum Power Dissipation : 135 mW
Maximum Operating Temperature : + 70 C Minimum Operating Temperature : 0 C
Package / Case : SOIC-8 Packaging : Reel
Description
Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Package / Case : SOIC-8
Maximum Forward Diode Voltage : 1.7 V
Maximum Input Diode Current : 20 mA
Packaging : Reel
Current Transfer Ratio : 5000 %
Maximum Baud Rate : 100 KBps
Maximum Power Dissipation : 135 mW
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Minimum Operating Temperature : 0 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationHCPL-0731-500E
VendorAvago Technologies US, Inc. (VA)
CategoryIsolators
Isolation Voltage3750Vrms
Input TypeDC
Output TypeDarlington with Vcc
Current - Output/Channel60mA
Voltage - Output18V
Vce Saturation (Max)-
Current Transfer Ratio (Min)400% @ 500A
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)