HCPL-073A#500
High Speed Optocouplers 100kBd 2Ch 230mA
product image
HCPL-073A#500 Picture
SeekIC No. : 0088735 Detail
HCPL-073A#500: High Speed Optocouplers 100kBd 2Ch 230mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCPL-073A#500
Quick Details
Current Transfer Ratio : 25000 % Maximum Baud Rate : 100 KBps
Maximum Forward Diode Voltage : 1.4 V Maximum Reverse Diode Voltage : 2.5 V
Maximum Input Diode Current : 5 mA Maximum Power Dissipation : 115 mW
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : - 40 C
Package / Case : SOIC-8 Packaging : Reel
Description
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Package / Case : SOIC-8
Packaging : Reel
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Maximum Baud Rate : 100 KBps
Current Transfer Ratio : 25000 %
Maximum Forward Diode Voltage : 1.4 V
Maximum Reverse Diode Voltage : 2.5 V
Maximum Power Dissipation : 115 mW
Maximum Input Diode Current : 5 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationHCPL-073A#500
VendorAvago Technologies US Inc.
CategoryIsolators
Isolation Voltage2500Vrms
Input TypeDC
Output TypeDarlington with Vcc
Current - Output/Channel60mA
Voltage - Output18V
Vce Saturation (Max)-
Current Transfer Ratio (Min)500% @ 500A
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Circuits2 - Dual
Lead Free StatusContains Lead
RoHS StatusRoHS Non-Compliant
Other Names HCPL 073A#500