HCPL-2502#500
High Speed Optocouplers 1MBd 1Ch 25mA
product image
HCPL-2502#500 Picture
SeekIC No. : 0089004 Detail
HCPL-2502#500: High Speed Optocouplers 1MBd 1Ch 25mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCPL-2502#500
Mfg:
Avago Technologies
Quick Details
Current Transfer Ratio : 22 % Maximum Baud Rate : 1 Mbps
Maximum Forward Diode Voltage : 1.7 V Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Maximum Input Diode Current : 25 mA Maximum Power Dissipation : 100 mW
Maximum Operating Temperature : + 70 C Minimum Operating Temperature : 0 C
Package / Case : PDIP-8 Gull Wing Packaging : Reel
Description
Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Maximum Input Diode Current : 25 mA
Maximum Forward Diode Voltage : 1.7 V
Maximum Power Dissipation : 100 mW
Packaging : Reel
Package / Case : PDIP-8 Gull Wing
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Minimum Operating Temperature : 0 C
Maximum Baud Rate : 1 Mbps
Current Transfer Ratio : 22 %
Parameters:
Technical/Catalog InformationHCPL-2502#500
VendorAvago Technologies US Inc.
CategoryIsolators
Isolation Voltage4000Vrms
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Vcc
Current - Output/Channel8mA
Voltage - Output15V
Vce Saturation (Max)-
Current Transfer Ratio (Min)19% @ 16mA