HCPL-2503
High Speed Optocouplers 1MBd 1Ch 25mA
product image
HCPL-2503 Picture
SeekIC No. : 0087712 Detail
HCPL-2503: High Speed Optocouplers 1MBd 1Ch 25mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCPL-2503
Mfg:
Avago Technologies
Quick Details
Current Transfer Ratio : 22 % Maximum Baud Rate : 1 Mbps
Maximum Forward Diode Voltage : 1.7 V Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Maximum Input Diode Current : 25 mA Maximum Power Dissipation : 100 mW
Maximum Operating Temperature : + 70 C Minimum Operating Temperature : 0 C
Package / Case : PDIP-8 Packaging : Tube
Description
Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Packaging : Tube
Maximum Input Diode Current : 25 mA
Maximum Forward Diode Voltage : 1.7 V
Maximum Power Dissipation : 100 mW
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Minimum Operating Temperature : 0 C
Maximum Baud Rate : 1 Mbps
Package / Case : PDIP-8
Current Transfer Ratio : 22 %
Features:
. High speed-1 MBit/s
. Superior CMR-10 kV/s
. Dual-Channel  HCPL-2530/HCPL-2531
. Double working voltage-480V RMS
. CTR guaranteed 0-70°C
. U.L. recognized (File # E90700)
Application
. Line receivers
. Pulse transformer replacement
. Output interface to CMOS-LSTTL-TTL
. Wide bandwidth analog coupling
Specifications
Parameter
Symbol
Value
Units
Storage Temperature
TSTG
-55 to +125
°C
Operating Temperature
TOPR
-55 to +100
°C
Lead Solder Temperature
TSOL
260 for 10 sec
EMITTER
DC/Average Forward Input Current Each Channel (Note 1)
IF (avg)
25
mA
Peak Forward Input Current (50% duty cycle, 1 ms P.W.) Each Channel (Note 2)