HCPL-2503#020
High Speed Optocouplers 1MBd 1Ch 25mA
product image
HCPL-2503#020 Picture
SeekIC No. : 0088682 Detail
HCPL-2503#020: High Speed Optocouplers 1MBd 1Ch 25mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCPL-2503#020
Mfg:
Avago Technologies
Quick Details
Current Transfer Ratio : 22 % Maximum Baud Rate : 1 Mbps
Maximum Forward Diode Voltage : 1.7 V Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Maximum Input Diode Current : 25 mA Maximum Power Dissipation : 100 mW
Maximum Operating Temperature : + 70 C Minimum Operating Temperature : 0 C
Package / Case : PDIP-8 Packaging : Tube
Description
Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Packaging : Tube
Maximum Input Diode Current : 25 mA
Maximum Forward Diode Voltage : 1.7 V
Maximum Power Dissipation : 100 mW
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Minimum Operating Temperature : 0 C
Maximum Baud Rate : 1 Mbps
Package / Case : PDIP-8
Current Transfer Ratio : 22 %
Parameters:
Technical/Catalog InformationHCPL-2503#020
VendorAvago Technologies US Inc.
CategoryIsolators
Voltage - Isolation4000Vrms
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Vcc
Current - Output / Channel8mA
Voltage - Output7V
Vce Saturation (Max)-
Current Transfer Ratio (Min)19% @ 16mA