HCPL-250L-300E
High Speed Optocouplers 1MBd 1Ch 25mA
product image
HCPL-250L-300E Picture
SeekIC No. : 0087248 Detail
HCPL-250L-300E: High Speed Optocouplers 1MBd 1Ch 25mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCPL-250L-300E
Mfg:
Avago Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Current Transfer Ratio : 50 % Maximum Baud Rate : 1 Mbps
Maximum Forward Diode Voltage : 1.7 V Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Maximum Input Diode Current : 50 mA Maximum Power Dissipation : 100 mW
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : 0 C
Package / Case : PDIP-8 Gull Wing Packaging : Tube
Description
Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Packaging : Tube
Maximum Forward Diode Voltage : 1.7 V
Maximum Power Dissipation : 100 mW
Maximum Input Diode Current : 50 mA
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Package / Case : PDIP-8 Gull Wing
Minimum Operating Temperature : 0 C
Maximum Baud Rate : 1 Mbps
Current Transfer Ratio : 50 %
Parameters:
Technical/Catalog InformationHCPL-250L-300E
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Vcc
Current - Output/Channel8mA
Voltage - Output7V
Vce Saturation (Max)-
Current Transfer Ratio (Min)15% @ 16mA