HCPL-250L
High Speed Optocouplers 1MBd 1Ch 25mA
product image
HCPL-250L Picture
SeekIC No. : 0087866 Detail
HCPL-250L: High Speed Optocouplers 1MBd 1Ch 25mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCPL-250L
Mfg:
Avago Technologies
Quick Details
Current Transfer Ratio : 50 % Maximum Baud Rate : 1 Mbps
Maximum Forward Diode Voltage : 1.7 V Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Maximum Input Diode Current : 50 mA Maximum Power Dissipation : 100 mW
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : 0 C
Package / Case : PDIP-8 Packaging : Tube
Description
Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Packaging : Tube
Maximum Forward Diode Voltage : 1.7 V
Maximum Power Dissipation : 100 mW
Maximum Input Diode Current : 50 mA
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Minimum Operating Temperature : 0 C
Maximum Baud Rate : 1 Mbps
Package / Case : PDIP-8
Current Transfer Ratio : 50 %
Description
These HCPL-073L  optocouplers can be used in LVTTL/LVCMOS or wide bandwidth analog applications. The common mode transient immunity of 15000 V/ms minimum at VCM = 1500 V guaranteed for these optocouplers.
Parameters:
Technical/Catalog InformationHCPL-250L
VendorAvago Technologies US Inc.
CategoryIsolators
Isolation Voltage3750Vrms
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Vcc
Current - Output/Channel8mA
Voltage - Output7V
Vce Saturation (Max)-
Current Transfer Ratio (Min)15% @ 16mA