HCPL-2530-020E
High Speed Optocouplers 1MBd 2Ch 16mA
product image
HCPL-2530-020E Picture
SeekIC No. : 0088151 Detail
HCPL-2530-020E: High Speed Optocouplers 1MBd 2Ch 16mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCPL-2530-020E
Mfg:
Avago Technologies
Quick Details
Current Transfer Ratio : 50 % Maximum Baud Rate : 1 Mbps
Maximum Forward Diode Voltage : 1.8 V Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Maximum Input Diode Current : 25 mA Maximum Power Dissipation : 45 mW
Maximum Operating Temperature : + 100 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Package / Case : PDIP-8 Packaging : Tube
Description
Maximum Forward Diode Voltage : 1.8 V
Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Maximum Power Dissipation : 45 mW
Maximum Operating Temperature : + 100 C
Packaging : Tube
Maximum Input Diode Current : 25 mA
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Maximum Baud Rate : 1 Mbps
Package / Case : PDIP-8
Current Transfer Ratio : 50 %
Parameters:
Technical/Catalog InformationHCPL-2530-020E
VendorAvago Technologies US Inc.
CategoryIsolators
Isolation Voltage5000Vrms
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Vcc
Current - Output/Channel8mA
Voltage - Output20V
Vce Saturation (Max)-
Current Transfer Ratio (Min)7% @ 16mA