HCPL-4504-500E
High Speed Optocouplers 1MBd 1Ch 12mA
product image
HCPL-4504-500E Picture
SeekIC No. : 0087918 Detail
HCPL-4504-500E: High Speed Optocouplers 1MBd 1Ch 12mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCPL-4504-500E
Mfg:
Avago Technologies
Quick Details
Current Transfer Ratio : 65 % Maximum Baud Rate : 1 Mbps
Maximum Forward Diode Voltage : 1.7 V Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Maximum Input Diode Current : 25 mA Maximum Power Dissipation : 100 mW
Maximum Operating Temperature : + 100 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Package / Case : PDIP-8 Gull Wing Packaging : Reel
Description
Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Maximum Operating Temperature : + 100 C
Maximum Input Diode Current : 25 mA
Maximum Forward Diode Voltage : 1.7 V
Maximum Power Dissipation : 100 mW
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Package / Case : PDIP-8 Gull Wing
Maximum Baud Rate : 1 Mbps
Current Transfer Ratio : 65 %
Description
The HCPL-4504-500E is designed as one kind of high CMR, high speed optocoupler that can be used in (1)Inverter Circuits and Intelligent Power Module (IPM) interfacing - High Common Mode Transient Immunity (> 10 kV/ms for an IPM load/drive) and (tPLH - tPHL) Specified (See Power Inverter Dead Time section); (2)Line Receivers - Short Propagation Delays and Low Input-Output Capacitance; (3)High Speed Logic Ground Isolation - TTL/TTL, TTL/CMOS, TTL/LSTTL; (4)Replaces Pulse Transformers - Save Board Space and Weight; (5)Analog Signal Ground Isolation - Integrated Photodetector Provides Improved Linearity over Phototransistors.
Features of the HCPL-4504-500E are:(1)performance specified for common IPM applications over industrial temperature range: -40°C to 100°C;(2)fast maximum propagation delays: tPHL = 400 ns and tPLH = 550 ns;(3)minimized pulse width distortion (PWD = 450 ns);(4)15 kV/us minimum common mode transient immunity at VCM = 1500 V;(5)CTR > 44% at IF = 10 mA.
The absolute maximum ratings of the HCPL-4504-500E can be summarized as:(1)Storage Temperature: -55 to 125 °C;(2)Operating Temperature: -40 to 100 °C;(3)Average Input Current: 25 mA;(4)Peak Input Current: 50 mA;(5)Peak Transient Input Current (<1 ms pulse width, 300 pps): 1.0 A;(6)Average Output Current: 15 mA;(7)Resistor Voltage: -0.5 to VCC Volts;(8)Output Voltage: -0.5 to 30 Volts;(9)Supply Voltage: -0.5 to 30 Volts;(10)Output Power Dissipation: 100 mW.
The electrical characteristics of HCPL-4504-500E can be summarized as:(1)Current Transfer Ratio: 44 to 90 %;(2)Low Level Output Current: 4.4 to 9.0 mA;(3)Low Level Output Voltage: 0.3 to 0.6 V;(4)Input Threshold Current: 1.5 to 5.0 mA;(5)High Level Output Current: 5 to 50 uA;(6)High Level Supply Current: 0.6 to 1.3 mA;(7)Low Level Supply Current: 0.6 to 1.3 mA;(8)Internal Pull-up Resistor: 14 to 25 k. If you want to know more information such as the electrical characteristics about HCPL-4504-500E, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.
Parameters:
Technical/Catalog InformationHCPL-4504-500E
VendorAvago Technologies US Inc.
CategoryIsolators
Isolation Voltage3750Vrms
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Vcc
Current - Output/Channel8mA
Voltage - Output20V
Vce Saturation (Max)-
Current Transfer Ratio (Min)21% @ 16mA