HCPL-4506-500E
Logic Output Optocouplers 1MBd 1Ch 10mA
product image
HCPL-4506-500E Picture
SeekIC No. : 0089595 Detail
HCPL-4506-500E: Logic Output Optocouplers 1MBd 1Ch 10mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCPL-4506-500E
Mfg:
Avago Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Isolation Voltage : 3750 Vrms Output Type : Open Collector
Maximum Propagation Delay Time : 650 ns Maximum Forward Diode Voltage : 1.8 V
Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V Maximum Forward Diode Current : 20 mA
Maximum Continuous Output Current : 15 mA Maximum Power Dissipation : 145 mW
Maximum Operating Temperature : + 100 C Minimum Operating Temperature : - 40 C
Package / Case : DIP-8 Gull Wing Packaging : Reel
Description
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Isolation Voltage : 3750 Vrms
Maximum Power Dissipation : 145 mW
Packaging : Reel
Maximum Forward Diode Voltage : 1.8 V
Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Maximum Operating Temperature : + 100 C
Output Type : Open Collector
Package / Case : DIP-8 Gull Wing
Maximum Propagation Delay Time : 650 ns
Maximum Forward Diode Current : 20 mA
Maximum Continuous Output Current : 15 mA
Description
Features of the HCPL-4506-500E are:(1)performance specified for common IPM applications over industrial temperature range: -40°C to 100°C;(2)fast maximum propagation delays: tPHL = 400 ns and tPLH = 550 ns;(3)minimized pulse width distortion (PWD = 450 ns);(4)15 kV/us minimum common mode transient immunity at VCM = 1500 V;(5)CTR > 44% at IF = 10 mA.
The absolute maximum ratings of the HCPL-4506-500E can be summarized as:(1)Storage Temperature: -55 to 125 °C;(2)Operating Temperature: -40 to 100 °C;(3)Average Input Current: 25 mA;(4)Peak Input Current: 50 mA;(5)Peak Transient Input Current (<1 ms pulse width, 300 pps): 1.0 A;(6)Average Output Current: 15 mA;(7)Resistor Voltage: -0.5 to VCC Volts;(8)Output Voltage: -0.5 to 30 Volts;(9)Supply Voltage: -0.5 to 30 Volts;(10)Output Power Dissipation: 100 mW.
The electrical characteristics of HCPL-4506-500E can be summarized as:(1)Current Transfer Ratio: 44 to 90 %;(2)Low Level Output Current: 4.4 to 9.0 mA;(3)Low Level Output Voltage: 0.3 to 0.6 V;(4)Input Threshold Current: 1.5 to 5.0 mA;(5)High Level Output Current: 5 to 50 uA;(6)High Level Supply Current: 0.6 to 1.3 mA;(7)Low Level Supply Current: 0.6 to 1.3 mA;(8)Internal Pull-up Resistor: 14 to 25 k. If you want to know more information such as the electrical characteristics about HCPL-4506-500E, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.
Parameters:
Technical/Catalog InformationHCPL-4506-500E
VendorAvago Technologies US Inc.
CategoryIsolators
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD
Isolation Voltage3750Vrms
Configuration1, One Direction
Input TypeDC
Output TypeOpen Collector
Data Rate1Mbs
Current - Output/Channel15mA