HCPL-814-50AE
Transistor Output Optocouplers 5000 Vrms 20% CTR
product image
HCPL-814-50AE Picture
SeekIC No. : 00100676 Detail
HCPL-814-50AE: Transistor Output Optocouplers 5000 Vrms 20% CTR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCPL-814-50AE
Mfg:
Avago Technologies
Quick Details
Input Type : AC Maximum Collector Emitter Voltage : 35 V
Maximum Collector Emitter Saturation Voltage : 0.2 V Isolation Voltage : 5000 Vrms
Current Transfer Ratio : 150 % Maximum Forward Diode Voltage : 1.4 V
Maximum Collector Current : 50 mA Maximum Power Dissipation : 200 mW
Maximum Operating Temperature : + 100 C Minimum Operating Temperature : - 30 C
Package / Case : PDIP-4 Gull Wing Packaging : Reel
Description
Isolation Voltage : 5000 Vrms
Packaging : Reel
Maximum Operating Temperature : + 100 C
Input Type : AC
Maximum Collector Current : 50 mA
Maximum Forward Diode Voltage : 1.4 V
Maximum Power Dissipation : 200 mW
Maximum Collector Emitter Saturation Voltage : 0.2 V
Package / Case : PDIP-4 Gull Wing
Current Transfer Ratio : 150 %
Maximum Collector Emitter Voltage : 35 V
Minimum Operating Temperature : - 30 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationHCPL-814-50AE
VendorAvago Technologies US Inc.
CategoryIsolators
Isolation Voltage5000Vrms
Input TypeAC, DC
Output TypeTransistor
Current - Output/Channel50mA
Voltage - Output35V
Vce Saturation (Max)200mV
Current Transfer Ratio (Min)50% @ 1mA