HCPL2503SV
High Speed Optocouplers 4Mbit/s 1Ch Optocoup Transistor Hi Speed
product image
HCPL2503SV Picture
SeekIC No. : 0089158 Detail
HCPL2503SV: High Speed Optocouplers 4Mbit/s 1Ch Optocoup Transistor Hi Speed
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCPL2503SV
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Current Transfer Ratio : 27 % Maximum Baud Rate : 1 Mbps
Maximum Forward Diode Voltage : 1.7 V Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Maximum Input Diode Current : 25 mA Maximum Power Dissipation : 100 mW
Maximum Operating Temperature : + 100 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Package / Case : SMD-8 Packaging : Bulk
Description
Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Maximum Operating Temperature : + 100 C
Maximum Input Diode Current : 25 mA
Maximum Forward Diode Voltage : 1.7 V
Maximum Power Dissipation : 100 mW
Packaging : Bulk
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Maximum Baud Rate : 1 Mbps
Current Transfer Ratio : 27 %
Package / Case : SMD-8
Parameters:
Technical/Catalog InformationHCPL2503SV
VendorFairchild Optoelectronics Group
CategoryIsolators
Voltage - Isolation2500Vrms
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Vcc
Current - Output / Channel8mA
Voltage - Output20V
Vce Saturation (Max)-
Current Transfer Ratio (Min)12% @ 16mA