HD6417622F80V
MCU 3V 8K,PB-FREE 208-LQFP
product image
HD6417622F80V Picture
SeekIC No. : 003513416 Detail
HD6417622F80V: MCU 3V 8K,PB-FREE 208-LQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD6417622F80V
Quick Details
Series: SuperH® SH7600 Manufacturer: Renesas Electronics America
Core Processor: SH-DSP Core Size: 32-Bit
Speed: 80MHz Connectivity: EBI/EMI, FIFO, SCI, USB
Peripherals: DMA, POR, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 96 Program Memory Size: -
Program Memory Type: ROMless EEPROM Size: -
RAM Size: 8K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.75 V ~ 2.05 V
Data Converters: A/D 4x10b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C Package / Case: 208-LQFP
Packaging: Tray
Data Converters: A/D 4x10b
Core Size: 32-Bit
RAM Size: 8K x 8
Speed: 80MHz
Number of I /O: 96
Peripherals: DMA, POR, WDT
Package / Case: 208-LQFP
Manufacturer: Renesas Electronics America
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.75 V ~ 2.05 V
Core Processor: SH-DSP
Series: SuperH® SH7600
Connectivity: EBI/EMI, FIFO, SCI, USB
Parameters:
Technical/Catalog InformationHD6417622F80V
Program Memory Size-
RAM Size8K x 8
Number of I /O96
Package / Case208-LQFP
Speed80MHz
Controller SeriesSH7600
EEPROM Size-
Core ProcessorSH-DSP
Data ConvertersA/D 4x10b
Core Size32-Bit
PeripheralsDMA, POR, WDT