HD64F2134FA20
IC H8S MCU FLASH 128K 80QFP
product image
HD64F2134FA20 Picture
SeekIC No. : 003513816 Detail
HD64F2134FA20: IC H8S MCU FLASH 128K 80QFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD64F2134FA20
Speed: 20MHz Connectivity: IrDA, SCI
Peripherals: POR, PWM, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 58 Program Memory Size: 128KB (128K x 8)
Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: -
RAM Size: 4K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4 V ~ 5.5 V
Data Converters: A/D 8x10b; D/A 2x8b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C Package / Case: 80-BQFP
Oscillator Type: Internal
Speed: 20MHz
Packaging: Tray
RAM Size: 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4 V ~ 5.5 V
Program Memory Size: 128KB (128K x 8)
Peripherals: POR, PWM, WDT
Number of I /O: 58
Core Size: 16/32-Bit
Manufacturer: Renesas Electronics America
Package / Case: 80-BQFP
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C
Core Processor: H8S/2000
Data Converters: A/D 8x10b; D/A 2x8b
Connectivity: IrDA, SCI
Series: H8® H8S/2100
Parameters:
Technical/Catalog InformationHD64F2134FA20
RAM Size4K x 8
Number of I /O58
Package / Case80-QFP
Speed20MHz
Core Size16-Bit
ConnectivityIrDA, SCI
PeripheralsPOR, PWM, WDT