HD64F2145BVFA10
IC H8S MCU FLASH 256K 100-QFP
product image
HD64F2145BVFA10 Picture
SeekIC No. : 003513282 Detail
HD64F2145BVFA10: IC H8S MCU FLASH 256K 100-QFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD64F2145BVFA10
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: H8® H8S/2100 Manufacturer: Renesas Electronics America
Core Processor: H8S/2000 Core Size: 16/32-Bit
Speed: 10MHz Connectivity: Host Interface (LPC), I²C, IrDA, SCI, X-Bus
Peripherals: PWM, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 74 Program Memory Size: 256KB (256K x 8)
Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: -
RAM Size: 8K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7 V ~ 3.6 V
Data Converters: A/D 8x10b; D/A 2x8b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C Package / Case: 100-BFQFP
Description
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: -
Oscillator Type: Internal
Packaging: Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7 V ~ 3.6 V
Speed: 10MHz
RAM Size: 8K x 8
Program Memory Size: 256KB (256K x 8)
Number of I /O: 74
Core Size: 16/32-Bit
Peripherals: PWM, WDT
Manufacturer: Renesas Electronics America
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C
Core Processor: H8S/2000
Data Converters: A/D 8x10b; D/A 2x8b
Package / Case: 100-BFQFP
Series: H8® H8S/2100
Connectivity: Host Interface (LPC), I²C, IrDA, SCI, X-Bus
Parameters:
Technical/Catalog InformationHD64F2145BVFA10
VendorRenesas Technology America
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
RAM Size8K x 8
Number of I /O74
Package / Case100-QFP
Speed10MHz
Controller SeriesH8S/2100
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core ProcessorH8S/2000
Core Size16-Bit
PeripheralsPWM, WDT