HD64F2148ATE20V
IC H8S MCU FLASH 128K 100TQFP
product image
HD64F2148ATE20V Picture
SeekIC No. : 003513284 Detail
HD64F2148ATE20V: IC H8S MCU FLASH 128K 100TQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD64F2148ATE20V
  • Qty
  • 0~1
Speed: 20MHz Connectivity: Host Interface, I²C, IrDA, SCI
Peripherals: POR, PWM, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 74 Program Memory Size: 128KB (128K x 8)
Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: -
RAM Size: 4K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4 V ~ 5.5 V
Data Converters: A/D 8x10b; D/A 2x8b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C Package / Case: 100-TQFP
Oscillator Type: Internal
Speed: 20MHz
Packaging: Tray
RAM Size: 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4 V ~ 5.5 V
Program Memory Size: 128KB (128K x 8)
Peripherals: POR, PWM, WDT
Package / Case: 100-TQFP
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C
Series: H8® H8S/2100
Connectivity: Host Interface, I²C, IrDA, SCI
Parameters:
Technical/Catalog InformationHD64F2148ATE20V
VendorRenesas Technology America
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
RAM Size4K x 8
Number of I /O74
Package / Case100-TQFP
Speed20MHz
Core Size16-Bit
PeripheralsPOR, PWM, WDT