HD64F2215UTE16
IC H8S MCU FLASH 256K 120-TQFP
product image
HD64F2215UTE16 Picture
SeekIC No. : 003513289 Detail
HD64F2215UTE16: IC H8S MCU FLASH 256K 120-TQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD64F2215UTE16
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: H8® H8S/2200 Manufacturer: Renesas Electronics America
Core Processor: H8S/2000 Core Size: 16/32-Bit
Speed: 16MHz Connectivity: SCI, SmartCard, USB
Peripherals: DMA, POR, PWM, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 68 Program Memory Size: 256KB (256K x 8)
Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: -
RAM Size: 16K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7 V ~ 3.6 V
Data Converters: A/D 6x10b; D/A 2x8b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C Package / Case: 120-TQFP
Description
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: -
Oscillator Type: Internal
Speed: 16MHz
Packaging: Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7 V ~ 3.6 V
RAM Size: 16K x 8
Number of I /O: 68
Program Memory Size: 256KB (256K x 8)
Core Size: 16/32-Bit
Peripherals: DMA, POR, PWM, WDT
Package / Case: 120-TQFP
Manufacturer: Renesas Electronics America
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C
Core Processor: H8S/2000
Series: H8® H8S/2200
Connectivity: SCI, SmartCard, USB
Data Converters: A/D 6x10b; D/A 2x8b
Parameters:
Technical/Catalog InformationHD64F2215UTE16
VendorRenesas Technology America
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
RAM Size16K x 8
Number of I /O68
Package / Case120-TQFP
Speed16MHz
Controller SeriesH8S/2200
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core ProcessorH8S/2000
Core Size16-Bit
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT