HD64F2218UTF24
IC H8S MCU FLASH 128K 100-TQFP
product image
HD64F2218UTF24 Picture
SeekIC No. : 003513291 Detail
HD64F2218UTF24: IC H8S MCU FLASH 128K 100-TQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD64F2218UTF24
  • Qty
  • 0~1
Speed: 24MHz Connectivity: SCI, SmartCard, USB
Peripherals: DMA, POR, PWM, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 69 Program Memory Size: 128KB (128K x 8)
Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: -
RAM Size: 12K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7 V ~ 3.6 V
Data Converters: A/D 6x10b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C Package / Case: 100-TQFP
Packaging: Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7 V ~ 3.6 V
Speed: 24MHz
Data Converters: A/D 6x10b
Program Memory Size: 128KB (128K x 8)
Number of I /O: 69
Package / Case: 100-TQFP
Core Size: 16/32-Bit
Peripherals: DMA, POR, PWM, WDT
RAM Size: 12K x 8
Manufacturer: Renesas Electronics America
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C
Core Processor: H8S/2000
Series: H8® H8S/2200
Connectivity: SCI, SmartCard, USB
Parameters:
Technical/Catalog InformationHD64F2218UTF24
VendorRenesas Technology America
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
RAM Size12K x 8
Number of I /O69
Package / Case100-TQFP
Speed24MHz
Core ProcessorH8S/2000
Data ConvertersA/D 6x10b
Core Size16-Bit
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT