HD64F2238BFA13I
IC H8S MCU FLASH 256K 100QFP
product image
HD64F2238BFA13I Picture
SeekIC No. : 003513292 Detail
HD64F2238BFA13I: IC H8S MCU FLASH 256K 100QFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD64F2238BFA13I
  • Unit Price
  • Negotiable
Speed: 13MHz Connectivity: I²C, SCI, SmartCard
Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V Peripherals: POR, PWM, WDT
Number of I /O: 72 Program Memory Size: 256KB (256K x 8)
Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: -
RAM Size: 16K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 5.5 V
Data Converters: A/D 8x10b; D/A 2x8b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Package / Case: 100-BFQFP
Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Packaging: Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 5.5 V
RAM Size: 16K x 8
Peripherals: POR, PWM, WDT
Number of I /O: 72
Program Memory Size: 256KB (256K x 8)
Core Processor: H8S/2000
Data Converters: A/D 8x10b; D/A 2x8b
Series: H8® H8S/2200
Package / Case: 100-BFQFP
Connectivity: I²C, SCI, SmartCard
Speed: 13MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationHD64F2238BFA13I
VendorRenesas Technology America
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
RAM Size16K x 8
Number of I /O72
Package / Case100-QFP
Speed13MHz
Core ProcessorH8S/2000
Core Size16-Bit
PeripheralsPOR, PWM, WDT