HD64F2238RTF13
IC H8S MCU FLASH 256K 100TQFP
product image
HD64F2238RTF13 Picture
SeekIC No. : 003513254 Detail
HD64F2238RTF13: IC H8S MCU FLASH 256K 100TQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD64F2238RTF13
  • Unit Price
  • Negotiable
Speed: 13MHz Connectivity: I²C, SCI, SmartCard
Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V Peripherals: POR, PWM, WDT
Number of I /O: 72 Program Memory Size: 256KB (256K x 8)
Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: -
RAM Size: 16K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.2 V ~ 3.6 V
Data Converters: A/D 8x10b; D/A 2x8b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C Package / Case: 100-TQFP
Packaging: Tray
RAM Size: 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.2 V ~ 3.6 V
Peripherals: POR, PWM, WDT
Number of I /O: 72
Package / Case: 100-TQFP
Program Memory Size: 256KB (256K x 8)
Core Size: 16/32-Bit
Manufacturer: Renesas Electronics America
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C
Core Processor: H8S/2000
Data Converters: A/D 8x10b; D/A 2x8b
Series: H8® H8S/2200
Connectivity: I²C, SCI, SmartCard
Speed: 13MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationHD64F2238RTF13
VendorRenesas Technology America
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
RAM Size16K x 8
Number of I /O72
Package / Case100-TQFP
Speed13MHz
Core ProcessorH8S/2000
Core Size16-Bit
PeripheralsPOR, PWM, WDT