HD64F2239FA16
IC H8S MCU FLASH 384K 100-QFP
product image
HD64F2239FA16 Picture
SeekIC No. : 003513255 Detail
HD64F2239FA16: IC H8S MCU FLASH 384K 100-QFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD64F2239FA16
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: H8® H8S/2200 Manufacturer: Renesas Electronics America
Core Processor: H8S/2000 Core Size: 16/32-Bit
Speed: 16MHz Connectivity: I²C, SCI, SmartCard
Peripherals: DMA, POR, PWM, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 72 Program Memory Size: 384KB (384K x 8)
Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: -
RAM Size: 32K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7 V ~ 3.6 V
Data Converters: A/D 8x10b; D/A 2x8b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C Package / Case: 100-BFQFP
Description
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: -
Oscillator Type: Internal
Speed: 16MHz
Packaging: Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7 V ~ 3.6 V
Number of I /O: 72
RAM Size: 32K x 8
Core Size: 16/32-Bit
Program Memory Size: 384KB (384K x 8)
Peripherals: DMA, POR, PWM, WDT
Manufacturer: Renesas Electronics America
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C
Core Processor: H8S/2000
Data Converters: A/D 8x10b; D/A 2x8b
Series: H8® H8S/2200
Package / Case: 100-BFQFP
Connectivity: I²C, SCI, SmartCard
Parameters:
Technical/Catalog InformationHD64F2239FA16
VendorRenesas Technology America
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
RAM Size32K x 8
Number of I /O72
Package / Case100-QFP
Speed16MHz
Controller SeriesH8S/2200
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core ProcessorH8S/2000
Core Size16-Bit
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT