HD64F2377RVFQ33W
IC H8S MCU FLASH 384K 144-LQFP
product image
HD64F2377RVFQ33W Picture
SeekIC No. : 003513668 Detail
HD64F2377RVFQ33W: IC H8S MCU FLASH 384K 144-LQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD64F2377RVFQ33W
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: H8® H8S/2300 Manufacturer: Renesas Electronics America
Core Processor: H8S/2000 Core Size: 16/32-Bit
Speed: 33MHz Connectivity: I²C, IrDA, SCI, SmartCard
Peripherals: DMA, POR, PWM, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 96 Program Memory Size: 384KB (384K x 8)
Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: -
RAM Size: 24K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
Data Converters: A/D 16x10b; D/A 6x8b Oscillator Type: External
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Package / Case: 144-LQFP
EEPROM Size: -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Oscillator Type: External
Packaging: Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
RAM Size: 24K x 8
Core Size: 16/32-Bit
Package / Case: 144-LQFP
Speed: 33MHz
Program Memory Size: 384KB (384K x 8)
Peripherals: DMA, POR, PWM, WDT
Number of I /O: 96
Manufacturer: Renesas Electronics America
Core Processor: H8S/2000
Series: H8® H8S/2300
Connectivity: I²C, IrDA, SCI, SmartCard
Data Converters: A/D 16x10b; D/A 6x8b
Parameters:
Technical/Catalog InformationHD64F2377RVFQ33W
VendorRenesas Technology America
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
RAM Size24K x 8
Number of I /O97
Package / Case144-LQFP
Speed33MHz
Controller SeriesH8S/2300
EEPROM Size-
Core ProcessorH8S/2000
Core Size16-Bit
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT