HD64F2378RVFQ34V
IC H8S MCU FLASH 512K 144LQFP
product image
HD64F2378RVFQ34V Picture
SeekIC No. : 003513669 Detail
HD64F2378RVFQ34V: IC H8S MCU FLASH 512K 144LQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD64F2378RVFQ34V
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: H8® H8S/2300 Manufacturer: Renesas Electronics America
Core Processor: H8S/2000 Core Size: 16/32-Bit
Speed: 34MHz Connectivity: I²C, IrDA, SCI, SmartCard
Peripherals: DMA, POR, PWM, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 96 Program Memory Size: 512KB (512K x 8)
Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: -
RAM Size: 32K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
Data Converters: A/D 16x10b; D/A 6x8b Oscillator Type: External
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C Package / Case: 144-LQFP
EEPROM Size: -
Oscillator Type: External
Packaging: Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
RAM Size: 32K x 8
Program Memory Size: 512KB (512K x 8)
Core Size: 16/32-Bit
Package / Case: 144-LQFP
Peripherals: DMA, POR, PWM, WDT
Number of I /O: 96
Manufacturer: Renesas Electronics America
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C
Core Processor: H8S/2000
Series: H8® H8S/2300
Speed: 34MHz
Connectivity: I²C, IrDA, SCI, SmartCard
Data Converters: A/D 16x10b; D/A 6x8b
Parameters:
Technical/Catalog InformationHD64F2378RVFQ34V
VendorRenesas Technology America
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
RAM Size32K x 8
Number of I /O97
Package / Case144-LQFP
Speed34MHz
Controller SeriesH8S/2300
EEPROM Size-
Core ProcessorH8S/2000
Core Size16-Bit
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT