HD64F2633RTE28
IC H8S MCU FLASH 256K 120-TQFP
product image
HD64F2633RTE28 Picture
SeekIC No. : 003510094 Detail
HD64F2633RTE28: IC H8S MCU FLASH 256K 120-TQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD64F2633RTE28
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: H8® H8S/2600 Manufacturer: Renesas Electronics America
Core Processor: H8S/2600 Core Size: 16/32-Bit
Speed: 28MHz Connectivity: I²C, IrDA, SCI, SmartCard
Peripherals: DMA, POR, PWM, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 73 Program Memory Size: 256KB (256K x 8)
Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: -
RAM Size: 16K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
Data Converters: A/D 16x10b; D/A 4x8b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C Package / Case: 120-TQFP
Description
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: -
Oscillator Type: Internal
Packaging: Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
RAM Size: 16K x 8
Program Memory Size: 256KB (256K x 8)
Core Size: 16/32-Bit
Peripherals: DMA, POR, PWM, WDT
Package / Case: 120-TQFP
Number of I /O: 73
Manufacturer: Renesas Electronics America
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C
Core Processor: H8S/2600
Series: H8® H8S/2600
Connectivity: I²C, IrDA, SCI, SmartCard
Data Converters: A/D 16x10b; D/A 4x8b
Speed: 28MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationHD64F2633RTE28
VendorRenesas Technology America
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
RAM Size16K x 8
Number of I /O73
Package / Case120-TQFP
Speed28MHz
Controller SeriesH8S/2600
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core ProcessorH8S/2600
Core Size16-Bit
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT