HD64F2676VFC33
IC H8S MCU FLASH 256K 144-QFP
product image
HD64F2676VFC33 Picture
SeekIC No. : 003510072 Detail
HD64F2676VFC33: IC H8S MCU FLASH 256K 144-QFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD64F2676VFC33
  • Unit Price
  • Negotiable
Speed: 33MHz Connectivity: IrDA, SCI
Peripherals: DMA, POR, PWM, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 103 Program Memory Size: 256KB (256K x 8)
Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: -
RAM Size: 8K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
Data Converters: A/D 12x10b; D/A 4x8b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C Package / Case: 144-LQFP
Packaging: Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
RAM Size: 8K x 8
Program Memory Size: 256KB (256K x 8)
Core Size: 16/32-Bit
Package / Case: 144-LQFP
Speed: 33MHz
Peripherals: DMA, POR, PWM, WDT
Manufacturer: Renesas Electronics America
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C
Number of I /O: 103
Core Processor: H8S/2600
Series: H8® H8S/2600
Connectivity: IrDA, SCI
Data Converters: A/D 12x10b; D/A 4x8b
Parameters:
Technical/Catalog InformationHD64F2676VFC33
RAM Size8K x 8
Number of I /O103
Package / Case144-QFP
Speed33MHz
Core ProcessorH8S/2600
Core Size16-Bit
ConnectivityIrDA, SCI
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT