HD64F3026TE25
IC H8 MCU FLASH 256K 100TQFP
product image
HD64F3026TE25 Picture
SeekIC No. : 003510073 Detail
HD64F3026TE25: IC H8 MCU FLASH 256K 100TQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD64F3026TE25
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: H8® H8/300H Manufacturer: Renesas Electronics America
Core Processor: H8/300H Core Size: 16-Bit
Speed: 25MHz Connectivity: SCI, SmartCard
Peripherals: PWM, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 70 Program Memory Size: 256KB (256K x 8)
Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: -
RAM Size: 8K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
Data Converters: A/D 8x10b; D/A 2x8b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C Package / Case: 100-TQFP
Packaging: Tray
Speed: 25MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
RAM Size: 8K x 8
Package / Case: 100-TQFP
Program Memory Size: 256KB (256K x 8)
Number of I /O: 70
Peripherals: PWM, WDT
Manufacturer: Renesas Electronics America
Core Processor: H8/300H
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C
Connectivity: SCI, SmartCard
Data Converters: A/D 8x10b; D/A 2x8b
Series: H8® H8/300H
Parameters:
Technical/Catalog InformationHD64F3026TE25
VendorRenesas Technology America
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size256K x 8
RAM Size8K x 8
Number of I /O70
Package / Case100-TQFP
Speed25MHz
Controller SeriesH8/300H
EEPROM Size-
Core ProcessorH8/300H
Core Size16-Bit
ConnectivitySCI, SmartCard
PeripheralsPWM, WDT