HD64F3067RF20
IC H8 MCU FLASH 128K 100-QFP
product image
HD64F3067RF20 Picture
SeekIC No. : 003513541 Detail
HD64F3067RF20: IC H8 MCU FLASH 128K 100-QFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD64F3067RF20
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: H8® H8/300H Manufacturer: Renesas Electronics America
Core Processor: H8/300H Core Size: 16-Bit
Speed: 20MHz Connectivity: SCI, SmartCard
Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V Peripherals: DMA, PWM, WDT
Number of I /O: 70 Program Memory Size: 128KB (128K x 8)
Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: -
RAM Size: 4K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters: A/D 8x10b; D/A 2x8b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C Package / Case: 100-BFQFP
Description
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: -
Oscillator Type: Internal
Core Size: 16-Bit
Speed: 20MHz
Packaging: Tray
RAM Size: 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Program Memory Size: 128KB (128K x 8)
Number of I /O: 70
Peripherals: DMA, PWM, WDT
Manufacturer: Renesas Electronics America
Core Processor: H8/300H
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C
Connectivity: SCI, SmartCard
Data Converters: A/D 8x10b; D/A 2x8b
Series: H8® H8/300H
Package / Case: 100-BFQFP
Parameters:
Technical/Catalog InformationHD64F3067RF20
VendorRenesas Technology America
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
RAM Size4K x 8
Number of I /O70
Package / Case100-QFP
Speed20MHz
Controller SeriesH8/300H
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core ProcessorH8/300H
Core Size16-Bit
ConnectivitySCI, SmartCard
PeripheralsDMA, PWM, WDT