HD64F3069RX25
IC H8 MCU FLASH 512K 100TQFP
product image
HD64F3069RX25 Picture
SeekIC No. : 003513545 Detail
HD64F3069RX25: IC H8 MCU FLASH 512K 100TQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD64F3069RX25
Quick Details
Series: H8® H8/300H Manufacturer: Renesas Electronics America
Core Processor: H8/300H Core Size: 16-Bit
Speed: 25MHz Connectivity: SCI, SmartCard
Peripherals: DMA, PWM, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 70 Program Memory Size: 512KB (512K x 8)
Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: -
RAM Size: 16K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters: A/D 8x10b; D/A 2x8b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C Package / Case: 100-TQFP
Oscillator Type: Internal
Core Size: 16-Bit
Packaging: Tray
Speed: 25MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
RAM Size: 16K x 8
Package / Case: 100-TQFP
Number of I /O: 70
Program Memory Size: 512KB (512K x 8)
Peripherals: DMA, PWM, WDT
Manufacturer: Renesas Electronics America
Core Processor: H8/300H
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C
Connectivity: SCI, SmartCard
Data Converters: A/D 8x10b; D/A 2x8b
Series: H8® H8/300H
Parameters:
Technical/Catalog InformationHD64F3069RX25
VendorRenesas Technology America
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
RAM Size16K x 8
Number of I /O70
Package / Case100-TQFP
Speed25MHz
Controller SeriesH8/300H
EEPROM Size-
Core ProcessorH8/300H
Core Size16-Bit
ConnectivitySCI, SmartCard
PeripheralsDMA, PWM, WDT