HD64F3334YFLH16V
MCU 3/5V 32K PB-FREE 80-QFP
product image
HD64F3334YFLH16V Picture
SeekIC No. : 003513513 Detail
HD64F3334YFLH16V: MCU 3/5V 32K PB-FREE 80-QFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD64F3334YFLH16V
Quick Details
Series: H8® H8/300 Manufacturer: Renesas Electronics America
Core Processor: H8/300 Core Size: 8-Bit
Speed: 16MHz Connectivity: Host Interface, I²C, SCI
Peripherals: POR, PWM, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 74 Program Memory Size: 32KB (32K x 8)
Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: -
RAM Size: 1K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7 V ~ 5.5 V
Data Converters: A/D 8x10b; D/A 2x8b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C Package / Case: 80-QFP
Description
Core Size: 8-Bit
Oscillator Type: Internal
Speed: 16MHz
Packaging: Tray
RAM Size: 1K x 8
Program Memory Size: 32KB (32K x 8)
Peripherals: POR, PWM, WDT
Number of I /O: 74
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7 V ~ 5.5 V
Manufacturer: Renesas Electronics America
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C
Data Converters: A/D 8x10b; D/A 2x8b
Package / Case: 80-QFP
Series: H8® H8/300
Core Processor: H8/300
Connectivity: Host Interface, I²C, SCI
Parameters:
Technical/Catalog InformationHD64F3334YFLH16V
VendorRenesas Technology America
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
RAM Size1K x 8
Number of I /O74
Package / Case80-QFP
Speed16MHz
Controller SeriesH8/300
EEPROM Size-
Core ProcessorH8/300
Core Size8-Bit