HD64F3337YCP16V
MCU 3/5V 60K PB-FREE 84-PLCC
product image
HD64F3337YCP16V Picture
SeekIC No. : 003513517 Detail
HD64F3337YCP16V: MCU 3/5V 60K PB-FREE 84-PLCC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD64F3337YCP16V
Core Processor: H8/300 Core Size: 8-Bit
Speed: 16MHz Connectivity: Host Interface, I²C, SCI
Peripherals: POR, PWM, WDT Number of I /O: 74
Program Memory Size: 60KB (60K x 8) Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: - RAM Size: 2K x 8
Package / Case : SC-70-6 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters: A/D 8x10b; D/A 2x8b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C Package / Case: 84-LCC (J-Lead)
Oscillator Type: Internal
Speed: 16MHz
Packaging: Tube
RAM Size: 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Peripherals: POR, PWM, WDT
Number of I /O: 74
Package / Case: 84-LCC (J-Lead)
Program Memory Size: 60KB (60K x 8)
Manufacturer: Renesas Electronics America
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C
Parameters:
Technical/Catalog InformationHD64F3337YCP16V
Number of I /O74
Package / Case84-PLCC
Speed16MHz
Controller SeriesH8/300
Oscillator TypeInternal
PackagingTube
Core Size8-Bit
PeripheralsPOR, PWM, WDT