HD64F38004FP10
IC H8 MCU FLASH 32K 64-LQFP
product image
HD64F38004FP10 Picture
SeekIC No. : 003514180 Detail
HD64F38004FP10: IC H8 MCU FLASH 32K 64-LQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD64F38004FP10
Quick Details
Series: H8® H8/300L SLP Manufacturer: Renesas Electronics America
Core Processor: H8/300L Core Size: 8-Bit
Speed: 10MHz Connectivity: SCI
Peripherals: LCD, PWM, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 39 Program Memory Size: 32KB (32K x 8)
Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: -
RAM Size: 1K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.8 V ~ 5.5 V
Data Converters: A/D 4x10b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C Package / Case: 64-LQFP
Oscillator Type: Internal
Packaging: Tray
Data Converters: A/D 4x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.8 V ~ 5.5 V
RAM Size: 1K x 8
Package / Case: 64-LQFP
Program Memory Size: 32KB (32K x 8)
Speed: 10MHz
Number of I /O: 39
Connectivity: SCI
Peripherals: LCD, PWM, WDT
Manufacturer: Renesas Electronics America
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C
Series: H8® H8/300L SLP
Core Processor: H8/300L
Parameters:
Technical/Catalog InformationHD64F38004FP10
VendorRenesas Technology America
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
RAM Size1K x 8
Number of I /O39
Package / Case64-LQFP
Speed10MHz
Controller SeriesH8/300L SLP
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core ProcessorH8/300L
Data ConvertersA/D 4x10b
Core Size8-Bit
ConnectivitySCI
PeripheralsLCD, PWM, WDT