HD74ALVC2G14
Features: • The basic gate function is lined up as Renesas uni logic series.• Supplied on emboss taping for high-speed automatic mounting.• Supply voltage range : 1.2 to 3.6 VOperating temperature range: −40 to +85°C• All inputs VIH (Max.) = 3.6 V (@VCC = 0 V to 3.6 V...
product image
HD74ALVC2G14 Picture
SeekIC No. : 004360532 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD74ALVC2G14
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• The basic gate function is lined up as Renesas uni logic series.
• Supplied on emboss taping for high-speed automatic mounting.
• Supply voltage range : 1.2 to 3.6 V
Operating temperature range: −40 to +85°C
• All inputs VIH (Max.) = 3.6 V (@VCC = 0 V to 3.6 V)
All outputs VO (Max.) = 3.6 V (@VCC = 0 V)
• Output current ±2 mA (@VCC = 1.2 V)
±4 mA (@VCC = 1.4 V to 1.6 V)
±6 mA (@VCC = 1.65 V to 1.95 V)
±18 mA (@VCC = 2.3 V to 2.7 V)
±24 mA (@VCC = 3.0 V to 3.6 V)
• All the logical input has hysteresis voltage for the slow transition.
• Ordering Information
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Item
Symbol
Ratings
Unit
Conditions
Supply voltage
VCC
0.5 to 4.6
V
Input voltage *1
VI
0.5 to 4.6
V
Output voltage *1,2
VO
0.5 to VCC +0.5
Output : L or Z
VCC : OFF
Input clamp current
IIK
-50
mA
VI < 0
Output clamp current
IOK
±50
mA
VO<0 or VO>VCC
Continuous output current
IO
VO = 0 to VCC
Continuous current through VCC or GND ICC or IGND
±100
Maximum power dissipation at Ta = 25°C (in still air)*3
PT
200
mW
Storage temperature
Tstg
65 to 150
°C
2. This value is limited to 4.6 V maximum.
3. The maximum package power dissipation was calculated using a junction temperature of 150°C.
Description
The HD74ALVC2G14 has triple inverters with schmitt-trigger input in an 8 pin package. Low voltage and high-speed operation is suitable for the battery powered products (e.g., notebook computers), and the low power consumption extends the battery life.