HD74LVC16240A_1121616
Features: • VCC = 2.0 V to 5.5 V• All inputs VIH (Max.) = 5.5 V (@VCC = 0 V to 5.5 V)• All outputs VOUT (Max.) = 5.5 V (@VCC = 0 V or output off state)• Typical VOL ground bounce < 0.8 V (@VCC = 3.3 V, Ta = 25°C)• Typical VOH undershoot > 2.0 V (@VCC = 3.3 V, Ta...
product image
HD74LVC16240A_1121616 Picture
SeekIC No. : 004360741 Detail
HD74LVC16240A_1121616: Features: • VCC = 2.0 V to 5.5 V• All inputs VIH (Max.) = 5.5 V (@VCC = 0 V to 5.5 V)• All outputs VOUT (Max.) = 5.5 V (@VCC = 0 V or output off state)• Typical VOL ground bo...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD74LVC16240A_1121616
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
•  VCC = 2.0 V to 5.5 V
•  All inputs VIH (Max.) = 5.5 V (@VCC  = 0 V to 5.5 V)
•  All outputs VOUT (Max.) = 5.5 V (@VCC = 0 V or output off state)
•  Typical VOL ground bounce < 0.8 V (@VCC = 3.3 V, Ta = 25°C)
•  Typical VOH undershoot > 2.0 V (@VCC = 3.3 V, Ta = 25°C)
•  High output current ±24 mA (@VCC = 3.0 V to 5.5 V)
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Item Symbol Ratings Unit Conditions
Supply voltage VCC 0.5 to 6.0 V
Input diode current IIK -50 mA VI = 0.5 V
Input voltage VI 0.5 to 6.0 V
Output diode current IOK -50 mA VO = 0.5 V
50 mA VO = VCC +0.5 V
Output voltage VO 0.5 to VCC +0.5 V Output "H" or "L"
0.5 to 6.0 V Output "Z" or VCC:OFF
Output current IO ±50 mA
VCC, GND current / pin ICC or IGND 100 mA
Storage temperature Tstg 65 to 150 °C
Description
The HD74LVC16240A has sixteen inverter drivers with three state outputs in a 48 pin package.  This HD74LVC16240A is a inverting buffer and has two active low enables (1G to 4G).  Each enable independently controls our buffers.  Low voltage and high speed operation is suitable at the battery drive product (note type ersonal computer) and low power consumption extends the life of a battery for long time operation.