HD74LVCZ16240A
Features: · VCC = 2.7 to 5.5 V· All inputs VIH (Max) = 5.5 V (@VCC = 0 to 5.5 V)· All outputs VO (Max) = 5.5 V (@VCC = 0 V or output off state)· Typical VOL ground bounce < 0.8 V (@VCC = 3.3 V, Ta = 25°C)· Typical VOH undershoot > 2.0 V (@VCC = 3.3 V, Ta = 25°C)· High impedance state during ...
product image
HD74LVCZ16240A Picture
SeekIC No. : 004360763 Detail
HD74LVCZ16240A: Features: · VCC = 2.7 to 5.5 V· All inputs VIH (Max) = 5.5 V (@VCC = 0 to 5.5 V)· All outputs VO (Max) = 5.5 V (@VCC = 0 V or output off state)· Typical VOL ground bounce < 0.8 V (@VCC = 3.3 V, T...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD74LVCZ16240A
Features:
·  VCC = 2.7 to 5.5 V
·  All inputs VIH (Max) = 5.5 V (@VCC = 0 to 5.5 V)
·  All outputs VO (Max) = 5.5 V (@VCC = 0 V or output off state)
·  Typical VOL ground bounce < 0.8 V (@VCC = 3.3 V, Ta = 25°C)
·  Typical VOH undershoot > 2.0 V (@VCC = 3.3 V, Ta = 25°C)
·  High impedance state during power up and power down
·  Power off disables outputs, permitting live insertion
·  High output current ±24 mA (@VCC = 3.0 to 5.5 V)
Specifications
Item
Symbol
Ratings
Unit
Conditions
Supply voltage
VCC
0.5 to 7.0
V
Input voltage
VI
0.5 to 7.0
V
Input / output voltage
VI/O
Output "Z" or VCC : OFF
0.5 to VCC+0.5
Output "H" or "L"
Input diode current
IIK
50
mA
Output diode current
IOK
50
mA
VI < 0
Output current
IO
VO < 0
VCC, GND current
ICC or IGND
±100
Storage temperature
Tstg
65 to 150
Description
The HD74LVCZ16240A has sixteen inverter drivers with three state outputs in a 48 pin package. HD74LVC74 is a inverting buffer and has four active low enables (1G to 4G). Each enable independently controls four buffers.When VCC is between 0 and 1.5 V, the device is in the high impedance state during power up or power down.Low voltage and high speed operation is suitable at battery drive product (note type personal computer) and low power consumption extends the life of a battery for long time operation.