HDC250P-48B-490
DescriptionThe features of HDC250P-48B-490 are as follows: (1)250W 3U X 8HP eurocard package; (2)36-72VDC nominal 48Vdc input; (3)internal OR-ING diodes for N+1 redundancy; (4)hot-swappable; (5)third-wire current sharing; (6)EMI meet EN 55022 / FCC class B; (7)CE marking compliance; (8)fully compl...
product image
HDC250P-48B-490 Picture
SeekIC No. : 004360812 Detail
HDC250P-48B-490: DescriptionThe features of HDC250P-48B-490 are as follows: (1)250W 3U X 8HP eurocard package; (2)36-72VDC nominal 48Vdc input; (3)internal OR-ING diodes for N+1 redundancy; (4)hot-swappable; (5)thir...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HDC250P-48B-490
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
The features of HDC250P-48B-490 are as follows: (1)250W 3U X 8HP eurocard package; (2)36-72VDC nominal 48Vdc input; (3)internal OR-ING diodes for N+1 redundancy; (4)hot-swappable; (5)third-wire current sharing; (6)EMI meet EN 55022 / FCC class B; (7)CE marking compliance; (8)fully compliant with picmg.
The following is about the absolute maximum ratings of HDC250P-48B-490: (1)Input Connector: Positronic 47-pin PCIH47M400A1; (2)Input Voltage: Typ. 36-72Vdc,nominal input 48Vdc; (3)Input Current: 6.6A @ nominal input 48Vdc; (4)Output Wattage: Typ. 250W continuous; (5)Line Regulation: 0.1% typical; (6)Load Regulation: single±2.0% typical.
The electrical characteristics of the HDC250P-48B-490 are: (1)Efficiency: Typ. 79%; (2)Switching Frequency: Fixed frequency 120KHz; (3)Circuit Topology: forward circuit; (4)Transient Response: Peak transient less than 100mV and recovers within 2mS for 25% load-change; (5)Safety Standard: IEC 60950-1 Class I; (6)Operating Temperature: 0 to +50°C; (7)Storage Temperature: -40 to +85°C.