HE3621A0500
RELAY REED SPST 500MA 5V
product image
HE3621A0500 Picture
SeekIC No. : 003831252 Detail
HE3621A0500: RELAY REED SPST 500MA 5V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HE3621A0500
Quick Details
Series: 3600 Manufacturer: Hamlin Inc
Processor Series : MAXQ610 Relay Type: Reed
Coil Type: Non Latching Coil Current: 10mA
Coil Voltage: 5VDC Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current): 500mA Switching Voltage: 200VDC - Max
Turn On Voltage (Max): 3.75 VDC Turn Off Voltage (Min): 0.5 VDC
Coil Type: Non Latching
Coil Voltage: 5VDC
Turn On Voltage (Max): 3.75 VDC
Turn Off Voltage (Min): 0.5 VDC
Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Coil Current: 10mA
Packaging: Bulk
Relay Type: Reed
Contact Rating (Current): 500mA
Switching Voltage: 200VDC - Max
Series: 3600
Manufacturer: Hamlin Inc
Parameters:
Technical/Catalog InformationHE3621A0500
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage0.5A @ 200VDC
Coil Voltage5VDC
Control Off Voltage (Min)0.5 VDC
Control On Voltage (Max)3.75 VDC
Coil Current10mA