HE421A1250
RELAY REED SPST 500MA 12V
product image
HE421A1250 Picture
SeekIC No. : 003830206 Detail
HE421A1250: RELAY REED SPST 500MA 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HE421A1250
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: 400 Manufacturer: Hamlin Inc
Processor Series : HCS12X Relay Type: Reed
Coil Type: Non Latching Coil Current: 12.5mA
Coil Voltage: 12VDC Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current): 500mA Switching Voltage: 200VDC - Max
Turn On Voltage (Max): 8.5 VDC Turn Off Voltage (Min): 1 VDC
Features: - Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Coil Type: Non Latching
Coil Voltage: 12VDC
Features: -
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Packaging: Tube
Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Coil Current: 12.5mA
Relay Type: Reed
Contact Rating (Current): 500mA
Turn Off Voltage (Min): 1 VDC
Switching Voltage: 200VDC - Max
Manufacturer: Hamlin Inc
Turn On Voltage (Max): 8.5 VDC
Series: 400
Parameters:
Technical/Catalog InformationHE421A1250
VendorHamlin Electronics Limited Partnership
CategoryRelays
Relay TypeReed
Mounting TypeThrough Hole
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage0.5A @ 200VDC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1 VDC
Control On Voltage (Max)8.5 VDC
Coil Current12.5mA