HE721C1250
RELAY REED SPDT 250MA 12V
product image
HE721C1250 Picture
SeekIC No. : 003831222 Detail
HE721C1250: RELAY REED SPDT 250MA 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HE721C1250
Quick Details
Series: 700 Manufacturer: Hamlin Inc
Processor Series : HCS12X Relay Type: Reed
Coil Type: Non Latching Coil Current: 24mA
Coil Voltage: 12VDC Contact Form: SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current): 250mA Switching Voltage: 175VDC - Max
Turn On Voltage (Max): 8 VDC Turn Off Voltage (Min): 1 VDC
Features: Diode, External Magnetic Shield Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Coil Type: Non Latching
Coil Voltage: 12VDC
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Packaging: Tube
Relay Type: Reed
Turn Off Voltage (Min): 1 VDC
Coil Current: 24mA
Turn On Voltage (Max): 8 VDC
Contact Rating (Current): 250mA
Series: 700
Manufacturer: Hamlin Inc
Switching Voltage: 175VDC - Max
Features: Diode, External Magnetic Shield
Parameters:
Technical/Catalog InformationHE721C1250
VendorHamlin Electronics Limited Partnership
CategoryRelays
Relay TypeReed
Mounting TypeThrough Hole
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage0.25A @ 175VDC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1 VDC
Control On Voltage (Max)8 VDC
Coil Current24mA