HE721C2400
RELAY REED SPDT 250MA 24V
product image
HE721C2400 Picture
SeekIC No. : 003831223 Detail
HE721C2400: RELAY REED SPDT 250MA 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HE721C2400
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Coil Type: Non Latching Coil Current: 12mA
Coil Voltage: 24VDC Contact Form: SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current): 250mA Switching Voltage: 175VDC - Max
Turn On Voltage (Max): 16 VDC Turn Off Voltage (Min): 2 VDC
Features: - Mounting Type: Through Hole
Coil Type: Non Latching
Features: -
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Packaging: Tube
Coil Voltage: 24VDC
Relay Type: Reed
Turn Off Voltage (Min): 2 VDC
Coil Current: 12mA
Contact Rating (Current): 250mA
Series: 700
Manufacturer: Hamlin Inc
Turn On Voltage (Max): 16 VDC
Switching Voltage: 175VDC - Max
Parameters:
Technical/Catalog InformationHE721C2400
Mounting TypeThrough Hole
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage0.25A @ 175VDC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2 VDC
Control On Voltage (Max)16 VDC
Coil Current12mA