HE722A2400
RELAY REED DPST 500MA 24V
product image
HE722A2400 Picture
SeekIC No. : 003831211 Detail
HE722A2400: RELAY REED DPST 500MA 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HE722A2400
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Coil Type: Non Latching Coil Current: 11.1mA
Coil Voltage: 24VDC Contact Form: DPST (2 Form A)
Contact Rating (Current): 500mA Switching Voltage: 200VDC - Max
Turn On Voltage (Max): 16 VDC Turn Off Voltage (Min): 2 VDC
Features: - Mounting Type: Through Hole
Coil Type: Non Latching
Features: -
Packaging: Tube
Coil Voltage: 24VDC
Coil Current: 11.1mA
Relay Type: Reed
Contact Rating (Current): 500mA
Turn Off Voltage (Min): 2 VDC
Contact Form: DPST (2 Form A)
Switching Voltage: 200VDC - Max
Series: 700
Manufacturer: Hamlin Inc
Turn On Voltage (Max): 16 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationHE722A2400
Mounting TypeThrough Hole
CircuitDPST (2 Form A)
Contact Rating @ Voltage0.5A @ 200VDC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2 VDC
Control On Voltage (Max)16 VDC
Coil Current11.1mA