HE751A0500
RELAY REED SPST 500MA 5V
product image
HE751A0500 Picture
SeekIC No. : 003831217 Detail
HE751A0500: RELAY REED SPST 500MA 5V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HE751A0500
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: 700 Manufacturer: Hamlin Inc
Processor Series : HCS12X Relay Type: Reed
Coil Type: Non Latching Coil Current: 10mA
Coil Voltage: 5VDC Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current): 500mA Switching Voltage: 300VDC - Max
Turn On Voltage (Max): 3.75 VDC Turn Off Voltage (Min): 0.5 VDC
Features: - Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Coil Type: Non Latching
Coil Voltage: 5VDC
Turn On Voltage (Max): 3.75 VDC
Turn Off Voltage (Min): 0.5 VDC
Features: -
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Packaging: Tube
Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Coil Current: 10mA
Relay Type: Reed
Contact Rating (Current): 500mA
Series: 700
Manufacturer: Hamlin Inc
Switching Voltage: 300VDC - Max