HERF1002G
Rectifiers 10 Amp 100 Volt 125 Amp IFSM
product image
HERF1002G Picture
SeekIC No. : 00176251 Detail
HERF1002G: Rectifiers 10 Amp 100 Volt 125 Amp IFSM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HERF1002G
Mfg:
Taiwan Semiconductor
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Common Cathode
Reverse Voltage : 100 V Forward Voltage Drop : 1 V
Recovery Time : 50 ns Forward Continuous Current : 10 A
Max Surge Current : 125 A Reverse Current IR : 10 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : ITO-220AB
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Forward Continuous Current : 10 A
Reverse Current IR : 10 uA
Recovery Time : 50 ns
Forward Voltage Drop : 1 V
Configuration : Dual Common Cathode
Reverse Voltage : 100 V
Max Surge Current : 125 A