HERF1601CT
product image
HERF1601CT Picture
SeekIC No. : 004361549 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HERF1601CT
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
·Low power lose;high efficiency
·Low forward voltage drop
·Low thermal resistance
·High current capability
·High speed switching
·High reliability
Specifications
RATING SYMBOL HERF
1601CT
HERF
1602CT
HERF
UNITS
Maximum Recurrent Peak Reverse Voltage VRRM 50 100 200 300 400 600 800 1000 V
Maximum RMS Voltage VRMS 35 70 140 210 280 420 560 700 V
Maximum DC Blocking Voltage VDC 50 100 200 300 400 600 800 1000 V
Maximum Average Forward Current Ta =75 IO 16.0 A
Maximum Peak Forward Surge Current,
8.3ms Single half sine wave
Superimposed on rated load (JEDEC Method)
IFSM 300 A
Peak Forward Voltage at 16.0A DC VF 1.0 1.3 1.7 V
Maximum DC Reverse Current @ Tj=25
at Rated DC Blocking Voltage @ Tj=100
IR 10
150
A
Maximum Reverse Recovery Time (Note 1) TRR 60 ns
Typical Junction Capacitance (Note2) CJ 40 pF