HES142G350W5C
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 1400uF 350V CASE 2.5in x 5.125in
product image
HES142G350W5C Picture
SeekIC No. : 00746719 Detail
HES142G350W5C: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 1400uF 350V CASE 2.5in x 5.125in
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HES142G350W5C
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~27
Quick Details
Capacitance : 1400 uF Tolerance : 0 %, 50 %
Voltage Rating : 350 Volts Series : HES
Diameter : 63.5 mm (2.5 in) Length : 130 mm (5.125 in)
Lead Spacing : 28.6 mm (1.125 in) Product : Computer Grade Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Operating Temperature Range :
Lead Spacing : 28.6 mm (1.125 in)
Voltage Rating : 350 Volts
Product : Computer Grade Electrolytic Capacitors
Diameter : 63.5 mm (2.5 in)
Length : 130 mm (5.125 in)
Tolerance : 0 %, 50 %
Series : HES
Capacitance : 1400 uF
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationHES142G350W5C
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1400F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesComputer Grade
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension2.500" Dia x 5.125" H (63.50mm x 130.18mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseScrew Terminals
PackagingBulk
Tolerance-0%, +50%
Voltage Rating350V