HES901G350V5C
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 900uF 350V CASE 2in x 5.125in
product image
HES901G350V5C Picture
SeekIC No. : 00743509 Detail
HES901G350V5C: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 900uF 350V CASE 2in x 5.125in
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HES901G350V5C
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~28
Quick Details
Capacitance : 900 uF Tolerance : 0 %, 50 %
Voltage Rating : 350 Volts Series : HES
Diameter : 50.8 mm (2 in) Length : 130 mm (5.125 in)
Lead Spacing : 22 mm (0.875 in) Product : Computer Grade Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Operating Temperature Range :
Lead Spacing : 22 mm (0.875 in)
Voltage Rating : 350 Volts
Diameter : 50.8 mm (2 in)
Product : Computer Grade Electrolytic Capacitors
Length : 130 mm (5.125 in)
Tolerance : 0 %, 50 %
Series : HES
Capacitance : 900 uF
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationHES901G350V5C
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance900F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesComputer Grade
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension2.000" Dia x 5.125" H (50.80mm x 130.178mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseScrew Terminals
PackagingBulk
Tolerance-0%, +50%
Voltage Rating350V