HFA15TB60PBF
DIODE HEXFRED 600V 15A TO220AC
product image
HFA15TB60PBF Picture
SeekIC No. : 003427599 Detail
HFA15TB60PBF: DIODE HEXFRED 600V 15A TO220AC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFA15TB60PBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: HEXFRED® Manufacturer: Vishay Semiconductors
Diode Type: Standard Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600V
Current - Average Rectified (Io): 15A Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Gate-Source Breakdown Voltage : 30 V Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.7V @ 15A
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io) Reverse Recovery Time (trr): 60ns
Current - Reverse Leakage @ Vr: 10µA @ 600V Capacitance @ Vr, F: -
Diode Configuration: - Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-2 Fused Center, TO-220AC Supplier Device Package: TO-220AC
Description
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Diode Type: Standard
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: -
Mounting Type: Through Hole
Capacitance @ Vr, F: -
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600V
Current - Reverse Leakage @ Vr: 10µA @ 600V
Supplier Device Package: TO-220AC
Packaging: Tube
Package / Case: TO-220-2 Fused Center, TO-220AC
Current - Average Rectified (Io): 15A
Series: HEXFRED®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.7V @ 15A